Se afișează postările cu eticheta Toma de Kempis. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Toma de Kempis. Afișați toate postările

Paşnic sau învăţat

sâmbătă, iunie 19, 2010 | 0 Comentarii

Un om paşnic e mai de folos decât un mare învăţat!
Toma de Kempis

Ţine pace înăuntrul tău

sâmbătă, iunie 05, 2010 | 0 Comentarii

Ţine pace înăuntrul tău mai întâi, căci numai atunci vei putea să împaci pe alţii.
Toma de Kempis
Dacă ştii să taci şi să rabzi, vei vedea fără nici o îndoială ajutorul Domnului.
Toma de Kempis
Nu cântări prea mult pe cel ce este pentru tine ori împotriva ta, ci trudeşte-te şi ai grijă ca Dumnezeu să fie cu tine în tot lucrul pe care-l faci.
Toma de Kempis
Suferă cu Hristos şi pentru Hristos, dacă vrei să împărăţeşti cu Hristos!
Toma de Kempis

Toate se duc

luni, mai 10, 2010 | 0 Comentarii

Toate se duc, iar tu, la fel cu ele.
Toma de Kempis
Pune toată nădejdea ta în Dumnezeu şi El să fie teama şi iubirea ta!
Toma de Kempis
Caută peste tot imbold pentru desăvârşirea ta. Astfel, dacă vezi ori auzi pilde frumoase, înflăcărează-te de dorul de a le urma.
Toma de Kempis
Cine iubeşte pe Dumnezeu din toată inima sa, nu se teme nici de moarte, nici de chin, nici de judecată, nici de iad, căci desăvârşita iubire îi deschide cale dreaptă către Dumnezeu.
Toma de Kempis
Păstrează-ţi inima curată şi îndreptată sus, spre Dumnezeu, pentru că aici n-ai cetate stătătoare.
Toma de Kempis

Deprindere

joi, aprilie 29, 2010 | 0 Comentarii

Deprinde-te acum să mori pentru lume, ca atunci să începi a trăi cu Hristos!
Toma de Kempis
Ce fericit şi înţelept este cel care se trudeşte să-şi trăiască viaţa, aşa cum doreşte să fie găsit de moarte.
Toma de Kempis

Mâine e o zi îndoielnică

sâmbătă, aprilie 24, 2010 | 0 Comentarii

Dacă azi nu eşti pregătit, cum vei fi mâine? Mâine e o zi îndoielnică: şi de unde ştii că vei ajunge până mâine?
Toma de Kempis
În tot ce faci şi în tot ce gândeşti ar trebui să te pori în aşa fel, ca şi când ar fi să mori azi.
Toma de Kempis

Cine se simte mai fericit?

miercuri, aprilie 14, 2010 | 0 Comentarii

De ce te superi dacă treburile nu-ţi ies cum voieşti şi cum doreşti?
Care este omul căruia-i merg toate după voia sa? Nici eu, nici tu, nici altul dintre oamenii de pe pământ.
Nu e nimeni pe lume fără necaz ori strâmtorare, chiar dac-ar fi rege ori papă!
Cine se simte mai fericit?
Negreşit că cel care ştie să sufere ceva pentru Dumnezeu?
Toma de Kempis
Nefericit rămâi oriunde te-ai afla şi ori încotro te-ai întoarce, dacă nu te îndrepţi spre Dumnezeu.

Din pricina neputinţei sufletului

sâmbătă, aprilie 10, 2010 | 0 Comentarii

Adesea, din pricina neputinţei sufletului, sărmanul nostru trup se plânge atât de uşor.
Toma de Kempis
De te-ai duce cu mintea mai des la la moartea ta decât la lungimea vieţii, fără îndoială că ai avea mai multă râvnă ca să te îndrepţi,
Priveşte totdeauna mai întâi spre tine şi dojeneşte-te îndeosebi pe tine, mai-nainte da a mustra pe cei dragi ai tăi!
Luptă-te vitejeşte! O obişnuinţă se înfrânge printr-o altă obişnuinţă.
Toma de Kempis

Despre mine

Dimitrie (Mitruţ) Ştiopu, un inginer prea artist ca să fie inginer şi prea inginer ca să fie artist, îţi aduce "gânduri ce te pun pe gânduri"
Deviza mea în viaţă este: "Binecuvântat pentru a binecuvânta!"